produkcja spotów reklamowych

Jak przebiega produkcja spotów reklamowych?

Widzimy zawsze jedynie efekty wykonania filmu reklamowego – możemy oceniać grę aktorską, podkład muzyczny, dialogi. Jednakże przecież aby efekt był właśnie taki zachwycający, potrzeba było naprawdę mnóstwa pracy i to nie tylko od samych aktorów!

Produkcja spotu nie musi być trudna

produkcja spotów reklamowychprodukcja spotów reklamowychW proces tworzenia spotu reklamowego zaangażowanych jest naprawdę wiele osób. Każda z tych osób ma swoje zadanie do wykonania, jednakże nie może działać w odosobnieniu, ponieważ musi kontaktować się z pozostałymi. Tylko wtedy każdy dobrze wykona swoją część, a całość będzie spójna. Spot reklamowy, który zostanie zapamiętany przez klientów, musi charakteryzować się najwyższą jakością i to pod każdym względem. Dlatego właśnie najlepiej jest zlecić jego produkcję profesjonalistom, którzy dobrze przemyślą każdą sekundę filmu. Jak zatem dokładnie przebiega taka produkcja spotu reklamowego realizowana przez sprawdzoną agencję? Pierwszym krokiem jest oczywiście rozmowa z klientem – agencja musi wiedzieć, czego oczekujemy. Powinniśmy jak najlepiej przedstawić swoją wizję, aby dążenie do efektu końcowego nie stanowiło większego problemu. Po rozmowie agencja będzie mogła stworzyć scenariusz.

produkcja spotów reklamowychNajczęściej zajmują się tym copywriterzy, którzy specjalizują się nie tylko w tworzeniu haseł reklamowych dla firm, ale również właśnie w przygotowywaniu scenariuszy do reklam radiowych oraz filmów. Osoba doświadczona i kreatywna z pewnością stworzy taki scenariusz, którzy będzie doskonale odzwierciedlał naszą wizję. Jeżeli zaakceptujemy scenariusz, można przystąpić do jego realizacji. Nad tym procesem czuwa reżyser, który kontroluje, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem. W tym momencie wykazać muszą się przede wszystkim aktorzy. Jeżeli ich gra będzie drętwa, wówczas taki film nie zrobi dobrego wrażenia, zabraknie mu autentyczności. Dobór odpowiednich aktorów jest zatem także naprawdę ważny. Oczywiście nie zawsze w spocie reklamowym muszą występować prawdziwi aktorzy, możemy zdecydować się też na film animowany, a wówczas będą oni niepotrzebni. Animację wykona zaś grafik komputerowy – i tutaj ważne jest jego doświadczenie, gdyż tylko naprawdę wysokiej jakości grafiki stworzą naprawdę dobry film reklamowy. Całość musi być jeszcze dobrze zmontowana, być może przyda się odpowiedni podkład muzyczny – a to są kwestie już dla montażysty.

Jak widać, w produkcji jednego spotu reklamowego uczestniczy zawsze przynajmniej kilka osób. Wszystkie muszą być tak samo zaangażowane i muszą ze sobą współpracować, aby rezultat był zgodny z oczekiwaniami.