logo

Ceny usług w drukarniach – druk katalogów

Często, kiedy chcemy skorzystać z usług drukarskich, nie wiemy nic na temat ceny usług, które są tam wykonywane. Często idziemy w ciemno i pytamy się na miejscu, ile dana usługa kosztują. Wówczas pracownik może nas namówić na korzystanie z drogich druków.

Druk katalogów jako przykład usług drukarskich

druk katalogówPowinniśmy być przygotowani na taką ewentualność. Chciałabym przedstawić Państwu oszacowane ceny poszczególnych usług drukarskich, jakie są w Krakowie. Ogólnie rzecz biorąc drukarnia oferuje różnego rodzaju usługi. Ich cena jest uzależniona od rodzaju, techniki wykonania, jakości, od tego, czy wydruk ma być w kolorze, czy w postaci czarno-białej. Ponadto cena uwarunkowana jest od jakości materiału, rozmiaru wydruku i od ilości nakładu. Przejdźmy teraz do określenia poszczególnych cen danych produktów. Zacznijmy od informacji, na temat tego, ile kosztuje druk folderów reklamowych oraz ulotek. Cena ulotek waha się od trzystu złotych do ośmiuset złotych przy najmniejszych rozmiarach. Niskie nakłady oraz mniejsze rozmiary są tańsze. Minimum, to pięćset sztuk. Przy pięciu tysiącach już jest możliwość z korzystania z innej drukarni. Drukarnia offsetowa oferuje usługi, które są opłacalne przy dużych nakładach materiałów. Nie warto jest więc korzystać ze zwykłej drukarni, ponieważ wtedy to nam się nie opłaci. Taniej wychodzi także drukowania na standardowym papierze kredowym. Podobnie jest z drukiem katalogów. Druk katalogów Kraków wiąże się z wysokim kosztem, jeżeli wybierzemy większe rozmiary. Opłaci nam się wydrukowanie większej ilości sztuk, ale przy około dziesięciu tysiącach sztuk, możemy zapłacić aż trzy tysiące złotych. Za pięć sztuk katalogów płacimy ponad sto złotych. Sami więc możemy policzyć, że nie opłaca się drukować kilku sztuk. Każda drukarnia poleca swoim klientom papier firmowy, który oscyluje w zakresie od dwustu złotych przy pięciuset sztukach do sześciuset złotych przy pięciu tysiącach sztuk. Do dyspozycji mamy także plakaty, które są dosyć tanie. Pięćset sztuk kosztuje czterysta pięćdziesiąt złotych, natomiast pięć tysięcy sztuk – tysiąc złotych. Tu także bierzemy pod uwagę rozmiar danego plakatu. Powyżej są podane oszacowane ceny dla rozmiaru A3. Małe kalendarzyki drukowane dwustronnie mogą kosztować w zakresie od stu do dwustu złotych. Większe kalendarze są nieco droższe, a ich cena zależy od rodzaju danego kalendarza. Różnego rodzaju notesy kosztują od trzystu pięćdziesięciu złotych przy dwudziestu pięciu bloczkach do siedmiuset złotych przy stu bloczkach.

Druk książek jest uzależniony od tego, czy będziemy chcieli mieć okładkę twardą, czy sztywną. Liczyć się będzie także rozmiar, ilość stron oraz rodzaj papieru. Cenę takiego druku należy ustalić indywidualnie z właścicielem poligrafii.