drukowanie na odzieży

Druk na odzieży – co warto wiedzieć?

Zwykła biała koszulka, bluza, czy torba nie wyglądają zbyt ciekawie. Stanowią dobrą bazę stylizacyjną, są uniwersalne i pasują każdemu. Jednak jeśli ktoś lubi eksperymenty, chce się wyrazić przez modę, to zdecydowanie powinien postawić, na coś bardziej ekstrawaganckiego.

Druk na odzieży

druk solwentowy Można oczywiście udać się do sklepu i zrobić zakupy. Jednak ciekawszym pomysłem będzie spersonalizowanie odzieży i dodatków. W jaki sposób to zrobić? Nadrukami zwykle zajmują się wyspecjalizowane firmy, choć zdarza się, że i drukarnie mają taką usługę w swojej ofercie. Na odzieży stosuje się druki pigmentowe, solwentowe, a nawet druki UV. Wszystko zależy od tego jak trwały ma być nadruk oraz jaką ilość chcemy wykonać. Jeśli chcemy zrobić tysiące koszulek, to wiadomo, że będą one wykonane na innej maszynie, takiej która zapewnia pełną powtarzalność wzory i sama ,,pobiera” materiał i przekazuje go dalej, niż wtedy kiedy chcemy ozdobić naszą ulubioną koszulkę wzorem. Kolorowy druk cyfrowy na odzieży zostaje wykonany bardzo szybko i sprawnie. Zwykle od razu koszulka jest gotowa do użycia, choć z praniem lepiej się wstrzymać. Warto zaznaczyć, że nadruk dobrze wykonany w dobrze dobranej technice do materiału nie powinien tracić koloru ani pękać.

drukowanie na odzieży Trzeba jednak prasować odzież na lewej stronie, bo wysoka temperatura żelazka może nadruk uszkodzić. Jak zaprojektować dobry nadruk? Na pewno trzeba wiedzieć na czym ma on być wykonany, bo od tego zależy jego rozmiar i stopień skomplikowania. Nadruk na koszulce może znaleźć się na rękawkach, z przodu lub z tyłu bluzy. Wiadomo, że nadruk na rękawie będzie mniejszy niż ten z przodu. Im mniejszy, tym prostszy powinien być – po prostu drobne detale nie będą dostatecznie widoczne. Zatem na rękawku można dać krótki napis, ale skomplikowane mandale lepiej dać na przód. Trzeba też robić wzór w odpowiednich kolorach. Często to co widzimy an ekranie komputera ma inne barwy niż rzeczywisty nadruk. Zwykle stosuje się tu gamę CMYK, a nie RGB. Trzeba zatem zmienić paletę przed oddaniem projektu do wykonania – wtedy wiadomo, że kolorystyka będzie zgodna z naszym zamierzeniem. Możliwość wykonania na odzieży czy torbie nadruku na zamówienie sprawia, że nawet najzwyklejsza koszulka może zmienić się w designerski dodatek.

Wykonanie nadruku nie kosztuje wiele, więc każdy może sobie na to pozwolić. To także świetna opcja na spersonalizowany prezent dla bliskiej osoby – na pewno ucieszy się z takiego oryginalnego podarunku dopasowanego do swojego gustu czy też zainteresowań np. muzyki.